Konverents: “Ära mind lahti lase – kasvamine kärgperes”

Konverents: “Ära mind lahti lase – kasvamine kärgperes”

Konverents lapsevanematele ja lastega töötavatele spetsialistidele
ÄRA MIND LAHTI LASE – KASVAMINE KÄRGPERES
ELVA KULTUURIKESKUSES 28.04.2022 KELL 10.00-16.30

Mitte kõik lapsed ei saa kasvada täiskasvanuks peres, kus temaga koos elavad ema ja isa. Ligi pooled abielud lahutatakse ning see toob sageli kaasa nii lapse kui täiskasvanute jaoks palju segadust, ebakindlust, hirme. Kuidas olla lapsele toeks nii lahkumineku ajal kui ka selle järgselt, kus ühel hetkel leiavad vanemad endale uued kaaslased ning tekivad uued peresüsteemid?

Sel aastal räägime lastest, kes kasvavad eriilmelistes kärgperedes ja sellest, kuidas lapsi toetada, kui parajasti peres on keerulisem aeg.

Päeva moderaator Urmas Vaino, kes on teleajakirjanik ja Eestis tuntud kui väga professionaalne saatejuht ühiskonnas oluliste teemade kajastamisel.

Perelepitusteenus lahkuminevate perede toetamisel, Sotsiaalkindlustusameti perelepituse koordinaator Kätlin Ojamets. Kätlin räägib sellest, kuidas jõuti Eestis perelepitusteenuse arendamiseni, mida selle teenuse käigus peredele pakutakse ja kuidas toetatakse läbi perelepituse lapsi.

Lahutusprotsess ja laps, perekonnaõiguse advokaat Karina Lõhmus-Ein. Mis toimub siis, kui vanemad on otsustanud lahku minna ja see lahkuminek on keskmisest keerulisem ja kokkulepete saavutamine raske? Kas ja kui palju kaasatakse lapsi? Kui koormavad on sellised menetlused lastele ning mida teha, kui lapsed pannakse valiku ette, kumba vanemat eelistada? Mis olukorrad tekkida võivad, milline on nende õiguslik külg, kuidas sellisel segasel ajal aru saada, kellega perest suhelda, mida võib õpetaja või haridusasutus küsida ja teada?

Kui pere on läinud katki, Tallinna Lastehaigla hingehoidja Annika Laats. Lahkuminek, sellele eelnev ja järgnev aeg on peredele raske. Vanemate süütunne, pettumus, nii mõnigi kord viha, segadus, ebakindlus – see kõik mõjutab ka lapsi. Kõik osapooled vajavad tuge, aga kuidas seda pakkuda?

Linnupesahooldus – on see unistus või reaalsus?, Tallinna Ülikooli doktorant Rafaela Lehtme. Jagatud vanemlus, kus laps viibib kummagi vanema juures kindla ajaperioodi, on muutumas ühe populaarsemaks. Mis oleks, kui laps ei oleks see, kes liiguks pidevalt ühe vanema juurest teise juurde, vaid hoopis vanemad, kes on valinud lahkumineku, on need, kes tulevad lapse juurde? Laps säilitab oma kodu ja võimalikult harjumuspärase elu. On see tõesti tehtav?

Haridusasutuse roll lapse toetamisel, Eesti Koolipsühholoogide Liidu juht Karmen Maikalu. Kuidas on pedagoogil võimalik toeks olla lapsele, kelle elus on keeruline etapp kas vanemate lahkumineku ajal või ka selle järgselt – mida teha, mida mitte. Kelle poole pöörduda lapse murede korral, kui vanemate vahel on hooldusõigus lõpuni kokku leppimata? Kuidas aidata lapsel jaksata kui ta peab vanemate vahel valima, aga samal ajal elama edasi oma tavalist elu?

Kuidas tunneb end laps ise?, pereterapeut ja programmi „Dialoog laste nimel“ lastegrupi terapeut Kai Räisa. Vanemate otsused ja tegevused mõjutavad last igas tema elu aspektis. Kuidas laps end tunneb olles lahutavate vanemate vahel?

 

Registreerumine kuni 21.04.2022

Osalustasu 35 eurot kohapeal, 25 eurot veebi teel osaledes

Registreeru siin!