Näitus: Arvo Iho fotonäitus “Pääsukese jälgedes 100 aastat hiljem”

Näitus: Arvo Iho fotonäitus “Pääsukese jälgedes 100 aastat hiljem”

Mööduv aeg muudab meid ja maailma meie ümber iga hetkega, kuid argises eluvoolus me seda ei taju.  Et muutusi näha, tuleb peatada hetk ja jäädvustada meie ümber toimuv fotole. Valguspilt säilitab maastiku, inimesed, hooned ja tööriistad, riietuse ja asjad just sellistena nagu nad pildistamise hetkel on. Pika aja jooksul on tehtud pilte võrreldes saame aru kui suured on toimunud muutused. 100 aasta jooksul tekivad ja kaovad riigid, muutuvad majad ja maastikud…

1913 ja 1914 aasta suvel rändasid Johannes Pääsuke ja ta abiline Hannes Volter kahe kaameraga mööda Eestimaad ja jäädvustasid seda, mis nad oma teekonnal nägid. Eesti Rahva Muuseumis on tallel üle 800 suure klaasnegatiivi neilt retkedelt. Olen vaimustusega vaadanud neist tehtud suurendusi ja mul tekkis soov minna oma fotokaameraga Pääsukese jälgedes rändama täpselt 100 aastat hiljem.

Ma liikusin samades paikades, mis on näha Pääsukese piltidel. Olin õnnelik kui leidsin täpselt sama koha. Kuid ma ei piirdunud 1-2 fotoga, vaid püüdsin jäädvustada Pääsukese valitud paikkonda ja inimesi veidi laiemalt. Vahel leidsin ka Pääsukese pildil olnud inimeste kaugeid järglasi ja sugulasi. Mõnel neist oli olemas ka Pääsukese tehtud pilt.

Käisin mitu korda Põhjarannikul ja Ida-Virumaal. Ühe reisi tegin Muhusse ja Saaremaale. Pildistasin mitme päeva jooksul Tartus, kuid Setumaal jäi mul käimata. Pääsukese radadelt on mul salves ligi 1000 pildifaili. Näituste jaoks trükkisin 145 pilti, mida kavatsen näidata ennekõike neis kohtades, mis piltidel on kujutatud.

Eesti Rahva Muuseumi väljapanekule valisin 101 pilti. Neile lisasin 24 Pääsukese pilti, et Eestimaal toimunud muutused selgemalt näha oleksid. Vahepeal on toimunud näitused Toilas, Narvas, Rakveres, Saaremaal, Muhus ja veel kusagil… Elvas panen välja need pildid, mis tehtud Põhjarannikul, Kesk-Eestis, Tartus ja Setumaal.

Väga tähtsaks lisaks näitusele on raamat “Pääsukese radadel 100 aastat hiljem”, mida saab ka autori signeerituna osta.

Arvo Iho