Kaja Lijur maalinäitus “Naised”

Kaja Lijur maalinäitus “Naised”

Joonistamine ja maalimine on olnud alati mu suur  kirg ja a joonistada  vöib ju  väga erinevatel  teemadel.

Minu joonistamise ja maalimise esimesed  kokkupuuted olid  kindlasti  juba varajases  lapseeas aga  suurem huvi tekkis  pôhikooli kunstiringis,  kus tutvusin paljude maalimis tehnikatega.  Kuigivôrd maalimised ja joonistamised  jätkusid  ka Tallina Pedagoogilises Seminaris, kus ôppisin lasteaia öpetajaks. Kuna huvi oli suur,  asusin ôppima Tartu Kunstikooli kaugôppe osakonda, kus ôppisin joonestamist ja akvarellitehnikat .   Ôppisin seal paar aastat, kuniks kaugôppe osakond  suleti.  Siis tuli aeg, kui lihtsalt hakkasin kodus maalima seintele ja tapeetidele, peeglitele ja taburettidele.

Kui asusin elama Soome, ônnestus mul läbida   aastatel 2006-2009 Helsingi Kaironi Instituudis kunstiteraapia  koolitus.  Kunstiteraapia on  kunsti kasutamine terapeutilises kontekstis, et  saavutada kindlaid terapeutilisi tulemusi.

Aga kunstnikule ta ôpetab näiteks  seda, et maalimine peab olema alati kooskôlas loodusseadustega, see tähendab, et  kui  looduses puu tüvi on pruun,  ei vôi me seda  joonistada  punaseks, milline see  tegelikult pole, vastasel korral pilt môjub vaatajale stressi vôi isegi pôletikku tekitavalt. Sellised  loodusseadustega mittevastavuses olevad maalid seinal pikas perspektiivis vôivad teha meid  haigeks.

Aastal 2007 alustasin ôpinguid Helsingi  kunstikoolis Hopeinen sivellin. Pôhiliselt ôppisin ôli – ja pastelltehnikat,   veidi ka akvarelli ja akrüültehnikat.  Minu ôpetajateks  olid Vene ja Ukraina päritolu kunstiôpetajad  Jelena Kornichova, Viktor  Markelov,  ja Olga Mardikainen.  Lisaks ôppisin nende ôpetajate kaudu ka seda, kuidas maalisid  aastakümneid  ja sajandeid tagasi vanad meistrid  nagu  näiteks Viktor Vasnetsov, Jean Baptiste Creuze, Camille Corot jt.  Inspireerituna nende imelistest teostest olen täna sellele näitusele  väljapannud nende autorite reproduktsioonid.  Originaalis Vasnetsovi maal on muljetavaldavalt suur Tretjakovi galeriis.

Kuna mu töökohad Soomes olid kôik seotud   laste ja noortega ( lasteaed, turva-  ja krisikodu, lastekodu,  pöhikool .. ) , kajastub  see  ka mu  maalidel.  Lapsed  ja noored elavad  ju selles maailmas, kus köik on vôimalik.

Aitäh, et külastasid minu näitust!