Näitus: Eve Valperi maalid “Näeb värvi”

Näitus: Eve Valperi maalid “Näeb värvi”

Eve Valperi maalid NÄEB VÄRVI

Elva kultuurikeskuse galeriis

1. veebruarist kuni 31. märts

Nutikad katsed on näidanud, et inimese silm eristab poolteistsada kuni paarsada eri värvitooni. Enamik meist on seega värvinägijad, aga kas ka värvimärkajad? Igapäevased hetked on täis värviküllasust, mida me argiaskeldustes võib-olla tähelegi ei pane.
Juba aastakümneid tagasi olen end tabanud mõttelt, et sellel vaataja ette laotatud küllusel peab olema mingi tähendus. Kas võtme annab kätte viis, kuidas vaadata? Näitusel välja pandud maalide valik peegeldab selle sõnumi otsinguid läbi kahekümne viie aasta. Ette võetud teekonnal on esitatud küsimusi ja on leitud vastuseid. Avastused ja üllatused on vaheldunud pettumuste ja kahtlustega. Kõik leitu pole alles jäänud, aga üht-teist olen uuesti ja uue nurga alt avastanud.

Ei. Jaa. Ikka ei? Aga jaa.

Värvi nägemine ja nähtavaks tegemine aitab jaatamisel varjust välja tulla. Märkamine on märk hetkes kohalolekust.
Kuidas on maalida pilti, mis nõuab värvitoonide leidmist ja harmooniliseks tervikuks kokku sobitamist, nii et tekiks vorm ja ruum? Ehk oleks kõige lihtsam tuua võrdlus muusikaga: värvi eri nüansside leidmine ja nende omavahel häälestamine pildiruumis on mu jaoks võrreldav vaikselt musitseerimise oskusega – vaikne viis ei ärata otsekohe ja igaühe tähelepanu, see tahab kõrva teritamist, meeleerksust ja mõttega kohalolekut, aga võib jõuda palju sügavamale. Lisaks vormile ja ruumile leiab vaataja neist töödest loodetavasti ka neisse pandud tunde.
——–
Õli- ja pastellmaalid on valminud aastail 1997–2021 Tartus, aga ka Pukal, Ähijärvel, Otepääl, Ilmjärvel ja Kappermäel. Maastikud enamasti vabas õhus; enamik figuure ja portreesid on maalitud Konrad Mägi Ateljee modellide järgi stuudiotundides. NÄEB VÄRVI võiks olla minupoolseks kummarduseks kõigile, kes on mind otsingutes toetanud sisukate ja kõnetavate nõuannetega ja vahel mõne sõbraliku sõnaga.
———
Eve Valper (1969) on Tartus elav vabakutseline kunstnik.
Pärit Võrumaalt. Õppis viis aastat TÜ-s bioloogiat, seejärel maalikunsti; lõpetas TÜ maaliosakonna 1998. aastal. Alates 1994. aastast on tegutsenud kunstnikuna või kujundajana mitmesuguste ettevõtmiste juures, mille hulgas on olnud muusika- ja teatriprojekte, kirjandusega ja ajalooga seotud tegemisi ning üllitisi. Armastab kirjakunsti ja ilusat eesti keelt, vabamatel hetkedel tegeleb muusikaga ja tantsuga. Alates möödunud sügisest üliõpilane – õpib TLÜ-EKA ühisõppekaval kunstiõpetajaks.