Näitus: Ave Kruusmaa loomingunäitus “Lehemaania. Naine linnas ja maal”

Näitus: Ave Kruusmaa loomingunäitus “Lehemaania. Naine linnas ja maal”

AVE KRUUSMAA

“Lehemaania. Naine linnas ja maal”

Elva Kultuurikeskuse galeriis 1.10 – 31.11.2021

Näituse avamine 1.oktoobril kell 17

Ave Kruusmaa seekordne näitus on pilguheit umbes 25 aasta jooksul seni nähtud ja nägemata – loomingule. Selle aja jooksul on kunstnik püüdnud avastada midagi uut – kuigi uus on alati unustatud vana ja maailm on endiselt ümmargune. Viimastel aastatel leiab Ave maalidelt, ise tehtud paberil graafikalt, keraamikalt ja joonistustelt üha rohkem erinevaid lehti. Ilmselt on see seotud kolimisega maale oma vanavanemate tallu. Maal on hea, metsas on hea, eriti veel, kui ümber on oma pere, omad inimesed ning lemmikloomad.

Taimeprindi seeria iseloomustab autorit kui väsimatut eri tehnikatega katsetajat inspireerituna loodusest ja inimese olemusest.  Sellist katla ääres tundide viisi paberi- ja riidekeetmist teeb Ave sügisel enamasti koos sõbrannaga, kellega on samal ajal kohvi juues mõnus maailma asju arutada.

Linnavaated on maalitud suviste reiside või laagrite ajal. Tartu Vaimu seeria on sündinud Toomemäel Jüri Kase suvekursusel ja illustratsioonid Kertu Sillaste  illustratsioonikursusel. Haapsalu oma kitsaste tänavate ja värviliste vanade puumajadega on koht, kus peab vähemalt kord aastas jalutama.

Muistsed lood ja müütilised naistegelased on leidnud koha Ave maalidel, kui mõni lugu elust enesest hakkab peas edasi oma elu elama. Näiteks mõne raamatu lugemise, filmi vaatamise  järel või lihtsalt kohvikus istudes ning inimesi jälgides. Vahel võib mõni alustatud pilt pikalt seisma jääda ja lugu jääb poolikuks. Mõne aasta(kümne) pärast saab lugu peas valmis ja pilt lõpetatud.

Ave rännak loojana on olnud pikk ja pühendunult püsiv. On olnud filosoofilisi arutlusi iseendaga kas kunstnik või käsitööline? Mõtisklused on jõudnud arusaamiseni, et need kaks üksteist ei sega, vaid pigem täiendavad. Tänaseks on ühest saanud amet ja teisest eneseväljendamise viis.

Ave on lõpetanud Tallinna Kergetööstustehnikumi ja Tartu Kõrgema Kunstikooli. Praegune igapäevatöö koolis loovainete õpetajana annab talle võimaluse pidevalt midagi uut välja mõelda ja valmis meisterdada ning sütitada tegutsema ka kõiki teisi.

Ave Kruusmaa on oma töid esitanud näitustel alatest 1996. aastast, muuhulgas osalenud konkurssidel ja pälvinud tähelepanu oma klaasisulatustöödega ja ise tehtud paberil graafikaga. Traditsiooniks on saanud ka osalemine Pärnu Uue Kunsti Muuseumi taaskasutusnäitusel “Anna uus elu”.