Muinasjutumatk “Lugusid lindudest ja linnukeelsetest tarkustest”

Muinasjutumatk “Lugusid lindudest ja linnukeelsetest tarkustest”

Eesti Rahvakultuuri Keskus korraldab kolmandat korda jutuvestmisfestivali Ööbikuööd, mis toimub üle-eestiliselt 16.-21.05.2022. 

16.mail kell 11.00 Muinasjutumatk „Lugusid lindudest ja linnukeelsetest tarkusest”. Kõneleb Anni Käärst. Väikesel Väerajal (Elva raudteejaama lähedalt). Tasuta

Kaasa pudel veega!

Eelregistreeru matkale ja osaled auhinnaloosis! Registreerimine kultuur@elva.ee

Festivalist  Ööbikuööd lähemalt.

Jutuvestmine puudutab meie hingekeeli lapse, noore ja täiskasvanuna. Seega on Eesti Rahvakultuuri Keskuse sooviks, et ükski sihtgrupp ei jääks lugude kuulamise maagilisest köidikust välja.

Idee sai esitatud Tartumaa kõikide omavalitsuste kultuurijuhtidele ning sügisel sai kokku lepitud, et Tartumaa teeb 16. mail ühise jutustamise päeva. Ettepanekuid oli aga nii palju, et kõik armsad üritused ühe päeva sisse ei mahu. Seega toimub festival Tartumaal pea nädal aega. Kavas on üle 40 erineva jutustamisele pühendatud sündmuse.

Jutustama on kaasatud kohalikud jutuvestjad, raamatukogutöötajad, koolide- ja lasteaiaõpetajad, folkloristid, kirjanikud, lapsed lasteaedadest ning koolidest. Tulemas on eriilmelisi ja põnevaid jutustamisi.

Kui eelmisel aastal osalesid jutuvestmisfestivalil Ööbikuööd Tartumaal pigem üle-eestiliselt tuntud jutuvestjad, siis sellel aastal keskendutakse kohalikule pärimusele. Arhiividest, kohalikelt inimestelt, raamatutest, õpetajatelt, kirjanikelt ja folkloristidelt koguti kokku kohapärimusega seotud lood. Neid lugusid jutustatakse nii matkates, tantsu saateks, parvepeal loksudes, koolitunnis, raamatukogus kui  hooldekodus. Kuulajateni jõuavad põnevad pärimused koolilugudest kuni vallakirjutaja prouast piimavedava pullini välja.

Festivali eestvedaja, Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist Helena Käbin on öelnud, et festivali pärliks on väliskülaline – jutuvestja Pauline Seebregts Hollandist, kes vestab jutte eksootiliste pillide saatel. „Lisaks suurele jutuvestmisõhtule pakub Pauline jutuvestmishuvilistele jutuvestmise meistriklassi, milles jagab selle kauni kunsti parimaid praktikaid ja nippe paremaks vestmiseks. Taoline meistriklass on lisaks kohalikele jutuvestjatele mõeldud veel näiteks pedagoogidele, teatriinimestele, koolitajatele jt, kelle töö hõlmab avalikku esinemist ja narratiivseid elemente“.

Seega kõik teie, armsad lugude väärtustajad! Kui märkate mai lõpus kusagil punast ilmaratast (Eesti Rahvakultuuri Keskuse logomärk), siis olete jõudnud sündmusele, mis on korraldatud koos Tartumaa koostööpartneritega.

Jutuvestmisfestival Ööbikuööd on loodud jutuvestmise kui ajatu ja olulise kultuurilise nähtuse tähelepanu keskpunkti tõstmiseks ja meie elava pärandi kogemiseks mitmetes erinevates vormides. Festivalil on tähelepanu ka Eesti väikekeeltel, mis on piirkondlike identiteetide alustalaks.